Spol & Sug
– För en ren och fräsch miljö
Renall utför torrsugning, högtrycksspolning och slamsugning. Vi kan snabbt vara på plats och har jour dygnet runt, året runt. Våra specialbyggda fordon och utrustning klarar alla situationer där vatten, slam eller oljespill måste sugas upp. Med lång erfarenhet inom branschen är vi redo att hjälpa dig.
Torrsugning kan liknas vid en jättestor dammsugare som suger rent, tömmer eller blåser bort material såsom sågspån, singel och sand. Renall har utrustning för att suga rent i alla slags miljöer, såväl inom industrin som villan. Med vår kraftfulla torrsug har vi kapacitet att ta hand om upp till 12 m³ torrt material.
Torrsugning i trånga utrymmen & höga höjder
Torrsugning är perfekt för att suga upp allt från grus, löv, sand till sågspån, taksingel till isoleringsull. Med torrsugning kan du också komma åt och tömma trånga och svåråtkomliga utrymmen, såsom krypgrunder, källare och vindar. Vi kan även arbeta på höga höjder.
Blåsning med torrsug
Med vår kraftfulla torrsug kan vi även blåsa ut material, för att exempelvis fylla igen en grund med grus. Vad vi gör då är helt enkelt att vända på tekniken och blåser ut materialet. Det är ett smidigt sätt att förflytta materialet från transportbilen till själva platsen.
Slamsugning
För att avloppssystemen ska fungera är regelbunden slamsugning ett måste. I alla fall om det ska fungera optimalt. Ett vanligt område för slamsugning är dagvattenbrunnar. För att klara de regnmängder vi har i Sverige krävs regelbunden slamsugning av dessa. Andra områden är slamsugning av trekammarbrunnar, dagvattenbrunnar, septitankar, reningsverk, oljeavskiljare, fettavskiljare och rännstensbrunnar.
Högtrycksspolning i rör & avlopp
För att rensa igensatta avloppsledningar, ledningar och brunnar krävs ofta högtrycksspolning i samband med slamsugning för att resultatet ska bli bra. Därför använder vi ofta våra kombinationsbilar vid dessa tillfällen. De är utrustade för ledningsspolning och kan båda spola och suga effektivt. Vi spolar och rengör även brunnar, såväl djupborrade som grävda. För att tina frusna rör och ledningar har vi fordon med hetvatten.
Hör av dig till oss
Kontakta oss om du behöver hjälp med torrsugning, slamsugning eller högtrycksspolning.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec accumsan, tellus posuere sodales rhoncus.
Avloppsspolning
– Vid akuta stopp och förebyggande åtgärd
Har du stopp i avloppet? Bubblar det i handfatet? Eller luktar det ovanligt illa från golvbrunnen? Lugn. Renall klarar de flesta avloppsstopp. Oavsett om det gäller igensatta avlopp i rör och ledningar hos den enskilde villaägaren eller hos den större fastighetsägaren. Dessutom har vi jour dygnet runt, året runt.
Illaluktande och trögflytande avlopp är aldrig roligt. Vare sig det är i hemmet, fastigheten, industrin eller bostadsrättsföreningen det uppstår. Med stort engagemang och service finns vi där när olyckan är framme! Men gärna också innan.
Rensa avlopp regelbundet
Avloppsspolning är effektivt både för att förebygga och åtgärda akuta problem med rör. Med avloppsspolning rensas dina rör och ledningar från avlagringar, slam och grus. Allt för ofta möter vi kunder som inte rensat sina avlopp på väldigt länge. Vår rekommendation är att alla typer av avlopp ska rensas vart tredje till vart femte år.
För fastigheter som har återkommande problem med igensatta avlopp kan vi utföra stamspolning. Då går vi igenom hela ledningsnätet i fastigheten. För att undvika pålagringar i avloppssystemen utför vi även underhållsspolning, vilket skonar rören i längden.
Hör av dig till oss!
Renall utför effektiv och noggrann avloppsrensning i alla typer av ledningar. Vill du ha mer information om hur vi kan hjälpa dig? Vi finns här dygnet runt, året runt. Vi ser fram mot att få hjälpa dig! Hör av dig till oss – oavsett om du behöver akut hjälp eller vill planera för underhåll.
Rengöring miljörum & industri
– Rent & fräscht i smutsiga utrymmen
Behöver du hjälp med rengöring av miljörum lagerlokal eller industriytor? Med vår maskinpark, utrustad med högtrycksaggregat med ånga, varmt eller kallt vatten kan vi erbjuda städning med ren hållbarhet i fokus. Prova får du se!
Renall rengör det mesta hos de flesta. Vi gör rent hus i allt från miljörum, industrier till garage och tunnlar. Beroende på typ av uppdrag använder vi våra bilar med högtrycksaggregat utrustade med ånga, varmt eller kallt vatten, ibland kombinerat med olika lösningsmedel. Vi har också en speciell vattendammsugare som tar upp spillvatten där avlopp saknas.
Rengöring av miljörum
Miljörum har en tendens att bli sällsynt ofräscha. Risken för ovälkomna bakterier och skadedjur samt dålig lukt är då stor. Tänk dig i stället ett rent och fräscht soprum, dit hyresgästerna går med glädje för att slänga sina sopor. En utopi kanske du tänker. Inte om du anlitar oss på Renall.
Alla soprum behöver underhåll. De blir snabbt smutsiga och en sanitär olägenhet. Som fastighetsägare har du också ansvar som regleras av miljöförvaltningen. Vi rekommenderar att du gör en grundlig rengöring ett par gånger per år. Därutöver behöver du ha en rutinmässig tillsyn varje vecka för att se över golv och skräp som folk lämnat efter sig (och som ska till återvinningen).
Det här kan vi hjälpa dig med
- Grovrengöring av miljörum
- Rengöring av kärl
- Skyltar vägg/kärl
Tvätt och rengöring av industri
Renall kan även erbjuda tvätt och rengöring av industrilokaler. Med välutbildade och motiverade medarbetare, en maskinpark som klarar det mesta kan klara de flesta miljöer.
Hör av dig till oss
Kontakta oss om du vill ha ett rent, fräscht och trivsamt miljörum. Eller behöver hjälp med industritvätt.
Rotskärning
– Rensar rören från rötter och beläggningar
Har du problem med rötter som tränger in i ledningar under marken? Eller har du beläggningar på ledningarna, orsakade av exempelvis flytspackel, betong och härdat fett? Det här är ett vanligt problem som kan leda till stora skador på rör och orsaka både stopp och översvämningar. Tur nog finns hjälp att få.
I områden med stor växtlighet är det vanligt att rotsystem letar sig in i ledningar vilket orsakar både stopp och andra otrevligheter. Det är då rotskärning kommer väl till pass. Med hjälp av mekanisk utrustning skär vi helt enkelt bort rötterna från ledningarna.
Rotskärning är ett skonsamt och effektivt sätt att ta bort rötter, men tyvärr är det inte en permanent lösning. Har rötterna väl hittat dit så är sannolikheten ganska stor att de hittar tillbaka. Bästa sättet att förhindra det är förstås att ta bort träd och buskar som växer nära ledningar i marken.
Inte sällan är det också hårda beläggningar eller fett som fastnat och som hindrar vattnet att rinna igenom.
Rotskärning avlopp
Renall hjälper dig att fräsa och spola rent i avloppsrör och ledningar. Med vår rotskärmaskin skär vi bort allt från hårda fettavlagringar, rötter och andra hårt sittande föremål som betong i avloppsledningarna. Vi törs till och med lova att vi med denna maskin klarar de stopp i avloppssystemen som andra utrustningar inte biter på.
Om du får återkommande stopp i avloppet, eller om du misstänker att rötter har trängt igenom så är en TV-inspektion ett snabbt och effektivt sätt att upptäcka problemet.
Så här går det till
- Ett skärhuvud förs in i det angripna röret
- Skärhuvudet roterar och skär bort rötterna
- Röret spolas med vatten som för bort resterna
Om det är hårdare material, som exempelvis betong görs en fräsning i stället.
Hör av dig till oss!
Renall hjälper dig att skära bort rötter och hålla ledningarnas funktion på topp. Hör av dig så kommer vi!
TV-inspektion
– När det är stopp i avlopp och ledningar
Behöver du hjälp med TV-inspektion av avlopp, ledningar, avloppsledningar i mark eller rör? TV-inspektion är en utmärkt metod för att kontrollera rörens skick. Inte minst om du har återkommande problem med stopp i ledningarna, i toaletten, eller vasken. Renall har all utrustning som krävs.
Det går många rör och ledningar i våra hus och fastigheter. Inte sällan uppstår problem med avloppsstopp. Många gånger åtgärdas problemet utan att själva orsaken reds ut. Det är då vi får återkommande avloppsstopp. Och det är här en TV-inspektion, eller rörinspektion, som det också kallas, kommer in i bilden. Det ger dig snabbt värdefull information om avloppets skick – och vad stoppet beror på.
TV-inspektion ger dig kontroll och överblick över avloppsledningarnas kondition. Vid en felsökning kan vi upptäcka och identifiera problem såsom sprickor, avlagringar, läckande eller främmande föremål i avloppsrör.
En TV-inspektion kan spara stora pengar då vi med kan se var och vad som orsakar problemen. Allt dokumenteras noggrant och redovisas för dig som kund. Renall utför även inspektion och lutningsmätning i rör och ledningar vid nybyggnation inför slutbesiktning.
Vanliga fel som kan upptäckas vid TV-inspektion
- Rötter i rören
- Beläggning av hårt material, exempelvis flytspackel
- Avlagringar
- Läckage
- Skarvförskjutningar
- Sättningar
- Främmande föremål
TV-inspektion för felsökning & besiktning
Med hjälp av våra olika TV-kameror kan vi göra felsökningar och besiktningar i rör och ledningar med en diameter från 100 mm till 1 000 mm. Vi utför TV-inspektioner åt såväl kommuner som företag och privatpersoner.
Vi använder också TV-inspektion för att ställa diagnos på avloppsrörets tillstånd.
Det kan exempelvis vara bra inför en ombyggnation eller renovering. Är röret slitet? Har det sprickbildningar? Och hur stort är egentligen renoveringsbehovet?
Vi utför även visuell besiktning av avloppsledningar, avloppsstammar, cisterner, tankar med mera.
Hör av dig till oss!
Vill du boka en TV-inspektion eller nyfiken på mer information? Välkommen att kontakta oss för rådgivning och hjälp!